UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA – KOMPENDIUM WIEDZY

Upadłość konsumencka osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej jest instytucją, która umożliwia osobie zadłużonej umorzenie jej zobowiązań finansowych, a co za tym idzie niejako „uwolnienie się” od zadłużeń, z którymi boryka się w swoim życiu. Instytucja upadłości konsumenckiej ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Zwolennicy wychodzą
z założenia, iż niewątpliwie w polskim systemie prawnym niezbędna jest tego typu instytucja, bowiem osoby niewypłacalne powinny mieć możliwość uregulowania własnej sytuacji finansowej
i ewentualne umorzenie zobowiązań po wypełnieniu określonych warunków. Przeciwnicy z kolei wychodzą z założenia, iż niezgodnym z prawem i krzywdzącym dla wierzycieli jest dopuszczanie do ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez osoby niewypłacalne, bowiem jest to zwykłe oszustwo i „cwaniactwo”.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej niesie za sobą określone skutki prawne – korzystne dla dłużnika. Wierzyciel w takiej sytuacji znajduje się niewątpliwie na gorszej pozycji, zwłaszcza gdy dłużnik nie posiada żadnego majątku, jak również dochodów. Dopóki jednak instytucja upadłości konsumenckiej jest dopuszczalna i uregulowana w przepisach prawnych warto posiadać podstawowe informacje o niej, aby być świadomym czy w danej sytuacji możemy z niej skorzystać.


  1. Jakie skutki dla dłużnika niesie za sobą ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez os. fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej?

Co do zasady są to pozytywne skutki prawne. Należą do nich: ostatecznie umorzenie zobowiązań, brak nękania i nachodzenia ze strony windykatorów, wykreślenie z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, komfort psychiczny, świadomość, iż spadkobiercy nie będą musieli spłacać zadłużenia. Oczywiście nie jest to katalog zamknięty i zapewne każdy indywidualnie w swojej sytuacji, odnajdzie więcej pozytywów w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej, co do jego osoby, niemniej jednak wskazane powyżej stanowią pewne skutki uniwersalne, mające zastosowanie w każdym przypadku.


  1. Co należy zrobić, aby uzyskać postanowienie w zakresie ogłoszenia upadłości konsumenckiej osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej?

Podstawową czynnością jaką należy wykonać to złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wniosek taki musi zawierać: szereg informacji w zakresie danych osobowych, wykazu dłużników oraz zobowiązań, wykazu majątku, uzasadnienie, podpis, załączniki. Aktualnie wniosek taki składany jest elektronicznie za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych (zakładka Krajowy Rejestr Zadłużonych) i podlega opłacie sądowej w wysokości 30 zł. Opłatę można uregulować przelewem bankowym na konto sądu, do którego składany jest ww. wniosek. Informacje o rachunkach bankowych znajdują się na stronie internetowej poszczególnych sądów.


  1. Do jakiego sądu należy wnieść ww. wniosek?

Jak wskazane zostało powyżej, wniosek w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej składany jest elektronicznie. Składając ww. dokument dłużnik jest zobowiązany do oznaczenia właściwego sądu. Sądem właściwym w zakresie postępowań upadłościowych jest sąd rejonowy (właściwość rzeczowa). Właściwym miejscowo jest z kolei sąd rejonowy, w którym upadły ma miejsce zamieszkania.


  1. Ile czasu mija od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej do wydania postanowienia sądu?

Co do zasady jest to kilka miesięcy. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że trwa to znacznie krócej (sądu gdzie jest małe obłożenie spraw), niemniej jednak są to niezwykle rzadkie sytuacje. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż bardzo często w Internecie, na stronach różnych doradców, pseudo Kancelarii można znaleźć informację, iż z gwarantują ogłoszenie upadłości konsumenckiej w kilka dni, tygodni. Niestety, nie ma to nic wspólnego z prawdą!!!!!! Jest to chwyt marketingowy na osobach, które nie posiadają nawet minimalnej wiedzy w zakresie całej procedury.

Uzyskanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie kończy bowiem całej procedury, wręcz dopiero ją rozpoczyna!


  1. Co się dzieje po wydaniu przez sąd postanowienia w zakresie ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

W pierwszej kolejności czynności rozpoczyna syndyk. Prowadzi on postępowanie, w trakcie które ustala listę wierzycieli, składniki masy upadłościowej, spienięża majątek osoby upadłej, aby ostatecznie zająć stanowisko w zakresie dalszej sytuacji upadłego. Syndyk kieruje do sądu wniosek albo
o ustalenie planu spłaty, albo o warunkowe lub całkowite umorzenie zobowiązań upadłego.


  1. Czy ustalenie planu spłaty oznacza, że Upadły musi spłacić całe swoje zadłużenie?

Absolutnie nie! W ramach planu spłaty, który w normalnych okolicznościach ustalany jest na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy reguluje część swojego zadłużenia, stosowne nie swoich wydatków
i możliwości zarobkowych. Sąd ustalając plan spłaty dba o to, aby nie stanowił on nadmiernego obciążania dla osoby upadłej.

W kolejnym artykule omówione zostaną dodatkowe pytania nurtujące zwykle naszych Klientów, którzy rozważają możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Gdybyście chcieli Państwo uzyskać więcej informacji w szybszym terminie, zapraszam do kontaktu.

Adw. Marlena Katarzyna Kot