zasiedzenie jak przeprowadzić postępowanie

Jak skutecznie przeprowadzić postępowanie o zasiedzenie nieruchomości?

Problematyka zasiedzenia nieruchomości uregulowana została w Ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r., kodeks cywilny (Dz. U. 1964, nr 16, poz. 93 z późn zm.) dalej k.c. Aby uzyskać stosowny dokument potwierdzający, iż w danej sprawie doszło do zasiedzenia, skutkiem którego jest nabycie prawa własności do nieruchomości cudzej, koniecznym jest wszczęcie postępowania na drodze sądowej.

Pismem inicjującym takie postępowanie jest wniosek o zasiedzenie, który należy złożyć do sądu rejonowego, właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości, która stanowi przedmiot zasiedzenia. We wniosku takim należy wymienić strony postępowania, przy czym należy pamiętać, iż właściciele spornej nieruchomości, będą mieli status uczestnika postępowania. Koniecznym jest również prawidłowe opłacenie takiego wniosku. Aktualnie oplata ta jest stała i wynosi 2 000,00 zł. W sytuacji gdy osoba składająca wniosek o zasiedzenie nie posiada środków na pokrycie ww. kwoty może zamieścić we wniosku o zasiedzenie wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych w całości lub jedynie w części, co do samej opłaty. Składając wniosek o zwolnienie z kosztów koniecznym jest dołączenie oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku dochodach i innych źródłach utrzymania. Wypełniając ww. dokument należy w nim wskazać dochody uzyskiwane przez wnioskodawcę oraz osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie, oszczędności, posiadany majątek, a także wydatki i wszelkie koszty utrzymania.

Należy również pamiętać, iż we wniosku o zasiedzenie koniecznym jest wskazanie wartości przedmiotu sporu, przy czym w tym przypadku ww. wartość będzie stanowiła przybliżona cena nieruchomości.

We wniosku o zasiedzenie należy dokładnie oznaczyć nieruchomość, pas gruntu, który podlega zasiedzeniu, jak również opisać sądowi na czyją rzecz i na jaki dzień zasiedzenie nastąpiło. Powyższe jest o tyle istotne, iż sąd jest związany wskazanym przez wnioskodawcę zakresem podmiotowym, tj. wskazanymi osobami na rzecz których ma nastąpić zasiedzenie. Istotnym jest aby dołączyć do wniosku mapę, sporządzoną przez geodetę do celów zasiedzenia, a jeżeli taką mapą nie dysponuje wnioskodawca, musi zgłosić wniosek o powołanie biegłego sądowego z zakresu geodezji celem sporządzenia takiej mapy w toku postępowania sądowego. Koniecznym jest również załączenie do pisma materiału dowodowego na potwierdzenie,
iż w danej sprawie faktycznie doszło do zasiedzenia, tj. że spełnione zostały przesłanki wskazane w art. 172 k.c. Warto w tym miejscu, również wskazać, iż dowodami w sprawie
o zasiedzenie mogą być również zeznania świadków (sąsiadów, rodzinny, urzędników), zdjęcia, nagrania video, wydruki e-mail i wiele innych.

Ponadto we wniosku o zasiedzenie należy sporządzić uzasadnienie, stanowiące dokładny opis stanu faktycznego, przebiegu zasiedzenia, wykazania zasadności stawianych tez oraz wniosków. Ponadto należy wykazać, iż spełnione zostały przesłanki do zasiedzenia związane
z upływem wymaganego okresu (20 lub 30 lat) oraz samoistnym posiadaniem spornej nieruchomości.

Gotowy wniosek o zasiedzenie należy czytelnie podpisać oraz wymienić załączniki, czyli dokumenty, które zostają załączone do przedmiotowego wniosku (np. oświadczenie majątkowe lub dowód uiszczenia opłaty w wysokości 2 000,00 zł, mapy, zdjęcia, nagrania oraz inne dokumenty).W sytuacji gdy wnioskodawca podejmuje decyzję o wniesieniu opłaty od wniosku o zasiedzenie (rezygnuje z wniosku o zwolnienie z kosztów) zachodzi konieczność jej dokonania na numer rachunku bankowego sądu, który jest właściwy do rozpoznania sprawy.

Skompletowany wniosek o zasiedzenie wraz z załącznikami, należy skopiować w ilości odpowiadającej licznie uczestników postępowania. Do sądu należy bowiem złożyć nie tylko kompletny egzemplarz dla sądu ale również dla każdego uczestnika postępowania (do egzemplarza dla uczestnika postępowania nie dołącza się oświadczenia majątkowego). Wszystkie kompletne egzemplarze można złożyć bezpośrednio w sądzie, udając się do Biura Obsługi Interesanta, bądź wysłać w jednej kopercie za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Po stwierdzeniu przez sąd, że przesłane/złożone dokumenty nie posiadają jakichkolwiek braków formalnych sąd przesyła wniosek o zasiedzenie do uczestników postępowania, zobowiązując ich do udzielenia odpowiedzi w zakreślonym terminie. W sytuacji gdy złożony został wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych, sąd przed podjęciem ww. czynności rozpoznaje go i wydaje postanowienie o jego uwzględnieniu lub oddaleniu. W przypadku oddalenia wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych wnioskodawca ma prawo do złożenia wniosku o uzasadnienie, a następnie zażalenia lub rezygnując z ww. uprawnień może uregulować należną kwotę tytułem wpisu sądowego.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu z Kancelarią Morawiec & Kot.

Chętnie odpowiemy na Państwa dodatkowe pytania.

📌 Biuro:
🔹 ul. Powsińska 74E/5
🔹 02-903 Warszawa
📌 Oddział:
🔹 Bukówno 74a
🔹 26-807 Radzanów
📧 kancelaria@morawiec-kot.pl
📲 22 647 04 84
📲 783 279 933
#kancelaria #morawiec #kot #prawo #kanoniczne #rozwód #kościelny #law #stwierdzenie #nieważności #małżeństwa #warszawa #radom #łódź #kraków #bydgoszcz #poznań #biurotłumaczeń #tłumaczenie #tłumaczprzysięgły #mobbing #spadek #termin #lublin #prawna #tłumacz #przysięgły #angielsk