Rozdzielność majątkowa, kompendium najważniejszej wiedzy w pytaniach i odpowiedziach

Niniejszy artykuł stanowi odpowiedź na najczęściej zadawane przez Klientów pytania podczas konsultacji prawniczych w naszej Kancelarii. Są to pytania dotyczące ogólnej problematyki rozdzielności majątkowej.

Rozdzielność majątkowa zostanie przez nas przedstawiona w dwóch artykułach. W przedmiotowym artykule, znajdziecie Państwo ogólne informacje o majątkowej umowie małżeńskiej oraz o czynnościach przed notariuszem, natomiast w kolejnym zostanie omówiona procedura sądowa. 

Na czym polega wspólność majątkowa? – podstawowe informacje.

Wspólność majątkowa istnieje w trakcie trwania małżeństwa dwóch małżonków. Niezależnie od tego czy małżonkowie wstąpili w związek małżeński kościelny czy cywilny. Mówiąc o wspólności majątkowej posiadamy, aż trzy masy majątkowe tj. majątek wspólny oraz dwa majątki osobiste każdego z małżonków. Do majątku wspólnego wchodzą przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Wspólnotą majątkową są objęte również wynagrodzenia za pracę. Każdy z małżonków może rozporządzać majątkiem wspólnie. Do majątku osobistego każdego z małżonków wchodzą prawa lub przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem małżeństwa lub te otrzymane w drodze darowizny czy dziedziczenia.

Na czym polega rozdzielność majątkowa? – podstawowe informacje

Rozdzielność majątkowa małżeńska zmniejsza nam masę majątkową do dwóch – osobne dla każdego małżonka. Rozdzielność majątkowa polega na tym, że małżonkowie nie posiadają majątku wspólnego. Każdy z małżonków jest zatem właścicielem praw i przedmiotów majątkowych nabytych zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak i tych, które zostały nabyte przez nich już po ślubie. Może swobodnie dysponować swoim zarobkiem.

Kiedy może nastąpić rozdzielność majątkowa małżonków?

Rozdzielność majątkową małżonków można ustanowić w każdej chwili. Małżonkowie mogą to zrobić w trakcie trwania małżeństwa, bądź jeszcze przed jego zawarciem – w takim przypadku czynność ta ma skutek z dniem zawarcia małżeństwa.

W jaki sposób można ustanowić rozdzielność majątkową?

W przypadku zgody między małżonkami majątkowa umowa małżeńska, zwana powszechnie intercyzą powinna być zawarta w formie aktu notarialnego przed notariuszem. W przypadku braku zgody między małżonkami małżonkowie mogą wystąpić do sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej. O niniejszej procedurze będziecie mogli Państwo przeczytać w kolejnym artykule.

Jaki jest koszt ustanowienia rozdzielności majątkowej przed notariuszem?

Notariusz za sporządzenie umowy (aktu notarialnego) pobierze opłatę tzw. taksę notarialną. Jej stawka za sporządzenie umowy majątkowej małżeńskiej wynosi zazwyczaj około 400 zł. Do tego należy doliczyć podatek VAT 23%, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) oraz opłatę za wydanie odpisu aktu notarialnego. W przybliżeniu będzie to kwot około 600 zł.

Jeżeli już na tym etapie macie Państwo dodatkowe pytania w zakresie rozdzielności majątkowej małżonków, na które poszukujecie odpowiedzi, zapraszamy do kontaktu pod numerem tel. 22 647 0484, 783 279 933.

Dominika Koślicka – Wiśniewska

Prawnik